iKotva č. 1 – dění a události v listopadu a prosinci 2008
Obsahem našeho prvního vysílání zpravodajství i Kotva jsou kulturní a společenské události v r.2008
Uvidíte Martinské hody v Moravských Knínicích, Cecilsské hody v Lipůvce, zdobení Vánočního stromu v Kuřimi, výsledky zběsilé jízdy Mikuláše mezi Mor. Knínicemi a Kuřimí, vazby adventních věnců v Malhostovicích, adventní koncert v kostele sv. Maří Magdalény v Kuřimi, mikulášský jarmark v Kuřimi, Vánoční výstavu v Drásově, benefiční koncert v kostele sv. Markéty v Moravských Knínicích, Vánoční koncert v ZUŠ v Kuřimi, živý betlém v Drásově, předštědrovoečerní posezení u cimbálu v Malhostovicích, Vánoce v Koutě, a příní do Nového roku Rudolfem Kondeiem.
Martinské hody v Moravských Knínicích
V Moravských Knínicích mají hned dvoje hody. V létě ke svátku svaté Markéty, na začátku zimy při příležitosti svatého Martina. Než Vás zavedeme na poslední Martinské hody, tak neznalé z Vás seznámíme s dlouhodobým udržováním kulturních lidových tradic, ale i dalších aktivit nejen z dob minulých. Moravskokníničtí pořadatelé mají štěstí, že v jejich obci stojí už několik volebních období za sebou starosta, jenž pojal svoji funkci skutečně z gruntu. Nyní však máme před sebou první vydání našeho internetového zpravodajství, tak se budeme věnovat kultuře.
Markétské i Martinské hody začínají předáváním hodového práva. V létě se Hodové právo předává na Obecním úřadě, v zimě v domě pana starosty. Krojovaná chasa sem Přichází v hojném počtu. Zde je třeba poprvé předeslat, že všichni přichází v krásných „Kninických“ krojích. Jsou na ně také patřičně hrdí a tak je nenosí jen o hodech, ale i při jiných slavnostních příležitostech. Podobnou hrdost a oblibu v četnosti jejich nošení patří v našem regionu spíše mezi výjimky. Je ovšem ne zrovna náhodou podobná se vztahem chasy ke krojům a zvykům s celou oblastí Moravského Slovácka, Hané či Valašska. Jejich hrdost bohatě vyznívá při jejich zpěvu lidových písní a verbuňku.
Po odchodu od starosty šli pozvat místní obyvatelstvo na večerní veselici. A ta byla skutečně veselá. Zpívalo se a tančilo bez přerušení, a tak taneční parket, ale ani šenk a kapela Ištvánci ze Šardic nezaháleli.
Při příležitosti loňských Markétských hodů si místní ženy vytvořily Ženský pěvecký sbor. Muži se nemohli jen tak nechat zahanbit a tak si dali dohromady Mužský pěvecký sbor. Lidové písně z jejich úst linula ve chvílích, kdy na parketu mělo být prázdno. Po celý sobotní večer až do ranních hodin byl pěkným zážitkem.
Nedělní hodové odpoledne je dnem Obce a je opět i hudebním doprovodem, ale tentokráte s cimbálovou muzikou. Tentokráte k tomu Obecní úřad připojil i vítání nových občánků. Posezení u cimbálu na tentto slavnostní akt bezprostředně navazovalo. Dalo by se tedy předpokládat, že tito malí „Kniničáčci“ dostali do vínku také takou kulturnost, jako mají jejich rodiče či prarodiče.
Cecilské hody na Lipůvce
O týden později než v Moravských Knínicích byly hody Cecilské na Lipůvce. Když v Moravských Knínicích bylo minulý týden v sobotu ještě teplo jako v brzkém podzimu, potom v Lipůvce byly již sobotní hody v bílém hávu. Nic to však neubralo na veselí. Odpoledne šli stárci k paní starostce pro hodové právo. Přivítali je společně s manželem také v krojích a pro všechny stárky měli připraveno pohoštění. Po jeho převzetí vyzval hlavní stárek a krojovaná chasa k již tradičnímu sólu.
Večer v sále přivítala všechny hosty starostka obce Mgr. Alena Kristýnová. Ta je mimo jiné společně s lipůvskými hasiči hlavním zdrojem lipůvského kulturního dění. Po jejím krátkém úvodu měli nejprve děti připraveno vystoupení v lidovém tónu, ale ne zrovna besedu. A jejich vystoupení se všeobecně líbilo. Po nich přišli na řadu stárci s Moravskou besedou. Po té veselá hodová veselice trvala dlouho přes půlnoc.
V neděli odpoledne museli místní hasiči nejprve odklidit plochu parkoviště u hasičské zbrojnice, kde také stála hodová mája, od vrstvy čerstvě napadeného sněhu. Po té již přišel ke slovu program, v němž účinkující předvedli tentýž program, který měli v sobotu večer, kam se všichni z Lipůvské veřejnosti nevešli. Nedělní odpoledne tedy není pro mnohé reprízou, ale premiérou, neboť na množství zdejších diváků by musel mít místní kulturní sál v Obecním domě nejméně čtyžnásobnou kapacitu.
Hasiči zdobili Vánoční strom v Kuřimi na náměstí 1. května
Tak jako každý rok i letos měli kuřimští hasiči za úkol ozdobit Vánoční strom na náměstí 1.května. Ke zdobení použili plošinu na podvozku Tatra 148. Její funkce a použitelnost pro krizové situace se musí tak jao tak každý týden zkoušet. Tuto zkoušku nyní spojili se zdobením stromu na první advetní víkend. Použili k slavnostnímu osvětlení tradiční předem připravené žárovky na dlouhých elektrických kabelech. Letos však nazdobili menší strom, neboť hustější rozmístění žárovek vypadá mnohem lépe. Dříve byl zdoben vedlejší strom vyššího vzrůstu, jenže v současné době zmodernizovaných vánočních okrasných svítidel je tato světelná výzdoba popelkou pro vysoký strom. Současně byly firmou Elios namontovány světelné hvězdice na sloupy veřejného osvětlení na Tyršově ulici od sídliště Na Loučkách ke kostelu svaté Máři Magdalény.
Vedení města Kuřimi letos poprvé rozhodlo rozsvítit strom také na druhém kuřimském náměstí u kulturního domu. Tuto výzdobu provedla také firma Elios a tak se drobné žárovečky v blankytně modrém provedení rosvítily i na náměstí Osvobození. Ne náhodou ladily s osvětlením na stáncích prvního Mikulášského jarmarku, který se zde 6. prosince konal. Ozdobeny byly i okolní sloupy veřejného osvětlení, kam byly namontovány nové světelné hvězdice. Stojí ovšem Městskému úřadu při této příležitosti za zvážení, zda by nemohly tytéž drobné žárovečky svítit i na náměstí 1.května.
Mikuláš toho měl tolik, že na Lipůvku přijel o týden dříve
O týden později se na témže parkovišti vítal Mikuláš. Do svátku svatého Mikuláše ještě chyběl týden, ale asi toho má hodně a tak pracoval již s předstihem. V tomto případě na Lipůvce. Na náměstí se uskutečnil jeho příjezd v kočáře doprovázen čerty a andílky. Přivítalo ho tolik dětí ze Širokého okolí, ne jen z Lipůvky. Příjezd se trošku opozdil a tak za pomocí hlavního vítače byl několikrát dětmi vyvoláván. Aby snad nezabloudil. Přijel jako vždy v kočáře. Dvakrát objel náměstí, než zastavil. Po příjezdu nejprve přišli ke slovu čerti. Vybrali si z davu ty, kteří byly v minulém, roce nejméně hodní, sebrali je a zavřeli do klece stojící poblíže pekla. Z ohrady je potom vozili po jednom na vozíku do studny, kde je všechny do ní strčili. To se dělo za pekelného reje a ohnivých gejsírů vytryskajících z míst, kde ještě před chvílí byla asfaltová plocha zdejšího náměstí a parkoviště. Až na přímluvu Mikuláše čerti zkrotili svůj běs a nakonec i děti ze studny vytáhli a ty se bleskurychle rozutekli. Vzápětí Mikuláš přítomné děti kolem parkoviště přizval k pódiu blíže, kde jim za básničku byly rozdávány dárečky. A těch bylo. A na každého se dostalo. Jen se nám tak maně dere na mysl otázka, jak to všechno uvezl, že?
Nakonec Mikuláš odjel na svou další pouť. Jel ovšem opačným směrem než my, tak ani nevíme kam jel. My jsme jeli do Malhostovic na vazby Adventních věnců.
Vazby adventních věnců v Malhostovicích
Jen co odjel Mikuláš z Lipůvky někam k Šebrovu, začaly v Malhostovické Libušině galerii adventní vazby květin a věnců. Předpokládali jsme sice, že budeme s lidmi nabitou výstavní galerií z literárně dramatického hlediska očekávat „Až příjde zahradník“. Zahradník tu byl ovšem dříve a nijak na nás zrovna nečekal. Již z dřívějška však víme, že pod rukama zahradnického kouzelníka Ing. Kopřivy se se zárukou vytváří všelikeré nádhernosti zdobící naše domácnosti nejen o Adventu, nýbrž v každé roční době. A ty letošní kouzla a vazby hned na začátku adventu předčily nejen naše očekávání.
Adventní koncert v kostele sv. Máři Magdaleny v Kuřimi
Než vazby v Malhostovicích skončily, pospíchali jsme do kuřimského kostela na duchovní Adventní koncert Tria Musica Animae. Je ovšem nutné předeslat, že kuřimský farář Jiří Krpálek se jeví jako značně vstřícný pro hudební produkce, které se respektují vize duševního vnímání z pohledu duchovního. Pro vážnou, duchovní a lidovou hudbu má akustika křesťansko katolických staveb tohoto druhu, ideální možnosti a podmínky. Také proto zde před necelými patnácti lety v kuřimském kostele Svaté Máři Magdaleny pořádala naše agentura Kotva za finanční podpory města Kuřimi nejen několik koncertů smyčcového kvarteta z Hodonína, ale i koncerty hodonínského Symfonického orchestru.
Tehdy se zde byla uváděna díla Beethovenova či Mozartova a dalších světových mistrů. Zdejší farnost tedy i v našem duchu udržuje tradice i bez naší spolupráce, což je ovšem dobře.
Trio Musica Animae je hudební uskupení, které hraje od roku 2000 jako žesťové trio i kvinteto. Od roku 2001 vystupuje na koncertech. Ve svých začátcích zvládlo i 19 koncertů, v posledních letech se ustálilo na přibližně deseti koncertech. První veřejné vystoupení se uskutečnilo v květnu 2001 ve Velkých Pavlovicích. Od té doby uskutečnilo přibližně 100 koncertů na mnoha místech převážně Jihomoravského kraje. Například v Brně, Znojmě, Vyškově, v Benediktinském klášteře v Rajhradě u Brna a mnoha dalších. Výraz Musica animae se volně překládá jako „hudba z duše“, což se podle našeho názoru celému uskupení více jak daří. Zde v kuřimském kostele nehráli poprvé. Zavítali sem už v roce 2004, 2005, 2007 a nyní v obsazení hrál, zpíval a průvodní slovo vedl Jan Mícha, Radek Pokorný hrál druhou trubku, Martin Konečný a Libor Pokorný hráli na pozoun. Na tubu hrál Josef Kůřil, na varhany Jarmila Čadeni a sólově zpívala Dagmar Osičková. Autorsky skupina spolupracuje s hudebním skladatelem Josefem Kralovičem a dalšími hudebníky a sólisty. Například sopranistkou Michaelou Šiprovou, klavíristou a varhaníkem Janem Králem, klavíristkou Monikou Jakubíčkovou nebo trumpetistou Zbyňkem Bílkem. Na závěr bychom Vám doporučili, pokud jste tak neučinili i bez našeho doporučení, pokud zjistíte, že někde účinkuje Trio Musica Animae. Ač byste byli „bezvěrci“, vřele Vám doporučujeme na jejich koncert zajít. K doporučení přidáváme i naši reportáž, aby jste mohli posoudit, jakou hudební a pěveckou krásu můžete od Musicy Animae očekávat.
Mikulášský jarmark v Kuřimi.
V Kuřimi se 6. prosince uskutečnil Mikulášský jarmark. A co by to bylo za Mikulášský jarmark bez Mikuláše. Přišel i se svou tradiční družinou v době, když už jarmark trval tři hodiny a bylo právě před setměním. Jarmark byl zahájen brzo po poledni paní místostarostkou ing. Mackovou. Pan starosta zde nebyl, protože byly v současné době zahajovány hasičské závody „O Kuřimského vánočního kapra“ na Zahradní ulici. Po zahájení jarmarku dostaly slovo kuřimské školy a školky, které si pro tuto akci připravili vlastní program. Účast účinkujících dětí z Mateřských a základních škol byla skutečně veliká. Nevystupovaly zde jen děti z Kuřimi, ale i dalších obcí spadajících do okruhu „pověřeného města třetím stupněm samosprávy“ v Kuřimi.
U nových stánků které, nejen za účelem jarmarků, ale i budoucích akcí jako jsou například kuřimské Medové dny pořádané o babím létě po školních prázdninách, nechal vyrobit Městský úřad v Kuřimi. Prodávaly se u nich nejen tradiční výrobky domácí české výroby, ale některé byly také útočištěm ro prezentaci kuřimských škol. U prodejních stánků byla nabízena keramika, medovina, dřevěné figurky a ostatní okrasné a dárkové předměty. Nechyběla zde ani zvonice, kde si mohl každý přát své přání.
Jarmark měl svou samostatnou expozici v malém sále kulturního domu, kde byly paličkované výrobky. Už jsme si zvykli na výrobky tohoto kuřimského zájmového kroužku, ale je třeba konstatovat, že zdokonalení dílek a děl od minulé Vánoční výstavy je patrné na první pohled. K vidění jsou i velmi složité obrazce a umělecká díla.
Výstava betlémů na Lipůvce
Obecní úřad na Lipůvce uspořádal předvánoční výstavu betlému. V rámci kulturního programu vystoupili žáci Základní školy Lipůvka. Po tomto kulturním úvodu dostala příležitost betlémářka Naděžda Parmová prostor, který vyplnila spoustou informací o vzniku betlémů, druzích, materiálech, nejoblíbenějších krajích pro stavby a výstavy betlémů. Na této vernisáži jsme také byli s kamerou.
Adventní jarmark ve Veverské Bitýšce
Počátkem prosince minulého roku se uskutečnil v sále Kulturního domu ve Veverské Bitýšce adventní jarmark tradičních českých řemesel. Neprodávali se žádné napodobeniny šlo o pravé a nefalšované ruční výrobky od českých výrobců v převážné části z našeho kraje. O děti zde bylo také postaráno, neboť zde měly svoje minihřiště. Někdo zde koupeným dárkem obdaroval sebe někdo druhé. Zaujala nás řezbářská rukodělná díla, a sama tvůrčí činnost řezbáře přímo na jarmarku. Měl kolem sebe své umělecké výrobky a tak si z nich mohli zde kupující skutečně vybrat.
Mikuláš ztratil plášť … a značky větrem povyvracel
Při cestě na Veversko-bítýšský jarmak jsme zjistili, že měl v noci Mikuláš skutečně naspěch. Spěchal tak rychle, že vítr který se vířil za kočárem byl zajisté příčinou vyvrácení většiny dopravních značek, které mezi Moravskými Knínicemi a Kuřimí ještě v sobotu navečer stály u silnice. Pokosenou stopku jsme v rámci bezprostředního, dosti vysokého nebezpečí pro řidiče neznalé místních poměrů vztyčili sami, a tak jsme dost možná ušetřili výjezd sanitky a nějakou naftu potřebnou k výjezdu kuřimských hasičů k případné nehodě nebo úklidu na této křižovatce ulic Zámecké, Knínické a Křížkovského. O zbylých ležících dopravních značkách jsme ihned informovali Správu údržby silnic v Tišnově. V poledne byly škody napáchané prudce projíždějícím Mikulášem napraveny a tak všichni zde jedoucí řidiči vyšli ve zdraví vstříc Vánočním svátkům.
Vánoční výstava v Drásově
Nejen Vánoční výstavy jsou již dlouhou tradicí. V převážné míře se uskutečňují v jednací síni úřadu Městyse Drásova ve dvorním traktu. Ani letošní výstava nezklamala všechny příchozí. Byly zde ozdoby, pečivo, cukroví. A hlavně na závěr výstavy se uskutečnil kulturní program, v němž nejprve pochválila organizátorky této výstavy paní ředitelka zdejší Základní školy Mgr. Alena Dvořáková. Potom už dostaly svůj prostor účinkující žáci této Základní školy v Drásově.
Benefiční koncert spojených schol v kostele svaté Markéty
V sobotu 13.prosince signalizovala prozářená okna kostela Svaté Markéty a nebývalé množství zaparkovaných aut v ulici Kout v Moravských Knínicích , že se v kostele něco děje. Konal se zde tradiční dobročinný Adventní koncert a jako vždy bylo plno. Spojené scholy z Brna Žabovřesk, Moravských Knínic a Veverské Bitýšky. První koncert tohoto dne byl v Brně, ve druhém odpoledním vystupovaly spojené scholy v bítýšském kostele a večer zde v Moravských Knínicích. V průběhu koncertu nezpívaly písně s náboženskou tématikou pouze v češtině, ale zněla zde angličtina, holandština a Staroslověnština. Výtěžek z koncertů byl věnován diecézi Daru v Nové Guinei.
Vánoční koncert v ZUŠ v Kuřimi
Ve čtvrtek 18. prosince uspořádala Základní umělecká škola v Kuřimi Vánoční koncert hudebního souboru. Představily se v něm rodinné hudební uskupení. Pro mnohé děti, které se teprve učí hrát na nástroje to znamenalo obrovské povzbuzení pro příští časy. Občas u toho bylo více snahy, ale je nanejvýše jasné, že učení v ranném věku je snadnější, než v dospělosti. To zcela průkazně předznamenává, že mnozí z těch, kteří v současnosti již koncertují na prknech co znamenají svět nebo na hudebních scénách byly ještě před několika lety v roli pilně se učících a snaživých žáčků.
Nakonec vystoupil teprve loni založený smíšený pěvecký sbor dospělých pod vedením Mgr. Pavlíny Zámečníkové. Z jejich vystoupení je patrné, že jde převážně o členy sboru s hudebním vzděláním. Doplňují ho však zdejšími žáky pěveckého oboru, čímž jim dávají i praktický příklad prospěšnosti jejich učení zpěvu. V hledišti byli převážně rodinní příslušníci účinkujících, ale závěrečné vystoupení již uvedeného souboru vedeného Mgr. Zámečníkovou mělo i vysokou profesionální kvalitu.
Živý betlém v Drásově
V neděli 14. prosince odpoledne bylo u kostela Povýšení svatého kříže v Drásově rušněji než obvykle. Připravovalo se zde podvečerní představení živého Betléma. V podvečer v půl páté se shromáždilo na zdejším náměstí obrovské množství obyvatel, aby se zúčastnili slavnostního představení Příběhu o narození Ježíše Krista. Osoby zde však byly v případě dospělých představovány skutečně dospělými, děti zase dětmi a ovce ovcemi. Představení hráli členové Církve adventistů z Tišnova ve spolupráci dospělými ochotníky z Drásova a Malhostovic a drásovských dětí.
Představení se konalo na žádost kulturní komise při úřadu Městyse Drásova.
Předštědrovečerní posezení u cimbálu
V Malhostovické Libušině galerii se uskutečnilo 21. prosince nedělní adventní pohodové odpoledne u cimbálové muziky. Bylo zde doslova nabito.
Předštědrovečerní vystoupení tři generací v Koutě
Téhož dne jako bylo posezení u cimbálové muziky v Malhostovicích uspořádal Obecní úřad v Moravských Knínicích setkání s veřejností a účinkujícími na Vánoční slavnosti v Koutě. Starosta tradičně zde přítomný velmi početný dav přivítal vlídnými slovy a seznámením s programem tohoto večera. První vystoupení měly děti z Mateřské školy. Po nich následovali školáci z místní Základní školy. Prostor k představení nacvičené besídky dostali i děti navštěvující místní náboženství. Závěrem tohoto večera vystoupil mužský pěvecký sbor, jenž uvedl tři lidové moravské písně a čtvrtou ve vlastní vtipné úpravě.
Významný kuřimský malíř Rudolf Kondei na závěr
Na závěr roku 2008 a tím i našeho prvního internetového zpravodajství v roce 2009 nás všechny u obrazovek a monitorů pozdravil Rudolf Kondei.
()